Postanowienie GP.OS.6220.2-5/2011/2012

GP.OS.6220.2-5/2011/2012

Platerów 23 stycznia 2012 r.

 

 


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 63 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie , udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 .poz.1227 ze zmianami ) oraz art.123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. –Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r Nr 98 poz. 1071 ze zmianami) , po zaciągnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łosicach

Postanawiam

Nie stwierdzać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w postępowaniu zmierzającym do wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na przebudowie zespołu zaporowo- upustowego „Ostromęczyn” zabudowanego na gazociągu wysokiego ciśnienia DN700 MOP 5,5 MPa relacji Rembelszczyzna- Hołowczyce zlokalizowanego na działkach o nr ewid. 107/2,107/1 i 129/1 ,obręb 19 Ostromęczyn- Kolonia,, gmina Platerów, powiat łosicki, woj. mazowieckie.

Uzasadnienie

Inwestor przedsięwzięcia - Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Rembelszczyźnie , Ul Jana Kazimierza 3, 05-126 NIEPORĘT złożył wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie zespołu zaporowo- upustowego „Ostromęczyn” zabudowanego na gazociągu wysokiego ciśnienia DN700 MOP 5,5 MPa relacji Rembelszczyzna- Hołowczyce dołączając do wniosku ,wymienione w art., 74 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie , udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 .poz.1227 ze zmianami ) kartę informacyjną przedsięwzięcia ,kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie z wypisem gruntów obejmujących teren , na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie.

W oparciu o zgromadzone dokumenty w sprawie oraz zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdzono, że:

  1. lokalizacja przedsięwzięcie jest zgodne z ustaleniami planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego gminy Platerów
  2. Powyższa inwestycja zgodnie z art. 59 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie , udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 .poz.1227 ze zmianami ) oraz § 3 ust.1 pkt.33 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213,poz. 1397) , została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
  3. Zgodnie z art. 64 ust.1 oraz art.156 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie , udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko obowiązek przeprowadzenia oddziaływania na środowisko stwierdza się po zaciągnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego
  4. Na podstawie art.61, art.39 ,art.49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. –Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r Nr 98 poz. 1071 ze zmianami) zostalło wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w/w przedsięwzięcia ,zawiadamiając o tym strony oraz podając do wiadomości na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy w Platerowie, sołectwie wsi Ostromęczyn –Kolonia oraz na stronie internetowej gminy Platerów.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zaopiniował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowieniem znak WOOŚ-II.4240.14.2012.MŚ .z dnia 17 stycznia 2012r. gdzie stwierdził, że dla przedmiotowej inwestycji nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach pismem nr ZNS-712/1/2012 z dnia 16 stycznia 2012 r. również stwierdził ,że nie ma obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W następstwie tego , po wnikliwym przeanalizowaniu zgromadzonych materiałów w sprawie, Wójt Gminy Platerów odstąpił od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko uwzględniając argumentację Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie w odniesieniu do poszczególnych uwarunkowań art.63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie , udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 .poz.1227 ze zmianami ) tj.

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia , z uwzględnieniem:
    1. skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

      przedsięwzięcie będzie polegało na przebudowie istniejący zespół zaporowo - upustowy (ZZU) „Ostromęczyn” DN700/200/100 zabudowany na gazociągu wysokiego ciśnienia DN700 MOP 5,5MPa relacji Rembelszczyzna – Hołowczyce, na działkach o numerze ewidencyjnym 107/2, 107/1 i 129/1, obręb19 Ostromęczy-Kolonia, gmina Platerów.Powierzchnia ww nieruchomości wynosi 32 100,0 m² a teren wygrodzony pod ZZU wynosi 30,0 m²

      Przebudowa polegać będzie na:demontażu istniejącego zespołu zaporowo - upustowego „Ostromęczyn” wraz z ogrodzeniem,montażu nowego podziemnego ZZU DN700/200 wraz z nowym ogrodzeniem,montażu fittingów TDW DN700 na gazociągu Rembelszczyzna -Hołowczyce (działka nr ewid. 229/1), utwardzeniu serwisowej drogi dojazdowej do przebudowywanego ZZU włączonej do istniejącego zjazdu z drogi gminnej (działka nr ewid. 227).

      Przyjęto rozwiązanie, w którym cała armatura zaporowa jest podziemna, jedyne elementy nadziemne układu to kolumna upustowa zabudowana w cokole betonowym, elementy sterujące armatury zaporowej oraz lokalne punkty pomiaru ciśnienia gazu.

      Aby zapewnić ciągłość dostaw paliwa gazowego podczas montażu podziemnego zespołu zaporowo - upustowego przewidziano zabudowanie fittingów.

      Dojazd serwisowy do nowoprojektowanego zespołu odbywać się będzie poprzez istniejącą drogę dojazdową o dł. ok. 5,5m i szer. 3,0m.

      Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się ok. 100m od terenu planowanej inwestycji.

    2. powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze , na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie:

      Z karty informacyjnej wynika , iż przedsięwzięcie nie należy do grupy przedsięwzięć mogących powodować znaczne uciążliwości dla środowiska. Nie przewiduje się możliwości wystąpienia oddziaływań skumulowanych w związku z realizacją i eksploatacją planowanego przedsięwzięcia .

    3. wykorzystania zasobów naturalnych,surowców,paliw,energii:
      Na etapie budowy nie będą wykorzystywane zasoby naturalne. Na etapie eksploatacji również nie będą wykorzystane zasoby i surowce. Wykorzystywany będzie olej napędowy w ilości ok. 150 litrów na potrzeby środków transportowych ,sprzętu budowlanego, agregatów spawalniczych..
    4. emisje i występowania innych uciążliwości:

      W trakcie budowy wystąpią w analizowanym rejonie okresowe uciążliwości spowodowane pracą sprzętu budowlanego . Uciążliwości te ustąpią po zakończeniu prac budowlanych. W celu minimalizacji oddziaływań prace będą wykonane w porze dziennej , przy użyciu nowoczesnych maszyn o niskiej emisji hałasu do środowiska. Ścieki socjalno-bytowe pracowników odprowadzane będą do przewoźnych kabin sanitarnych i wywożone do oczyszczalni.

      Odpady powstałe na etapie realizacji przedsięwzięcia będą zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

      Wody opadowe z terenu inwestycji odprowadzane będą powierzchniowo, bez szkody dla gruntów sąsiednich ,nie zmieniając stanu wody na gruncie, odpływu wód opadowych znajdujących się na gruncie .

    5. ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:

      Prowadzenie robót budowlanych zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami p.poż. i bhp minimalizują możliwość wystąpienia poważnych awarii.

  2. Usytuowanie przedsięwzięcia , z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu , zdolności samooczyszczenia się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – uwzględniając:
    1. obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych:
      Z karty informacyjnej przedsięwzięcia nie wynika , aby na terenie przedsięwzięcia występowały obszary wodno-błotnych lub inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych
    2. obszary wybrzeży: przedmiotowe przedsięwzięcie leży poza obszarami wybrzeży.
    3. obszary górskie lub leśne: przedmiotowe przedsięwzięcie leży poza obszarami górskimi i leśnymi
    4. obszary objęte ochroną , w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych
      Z przedłożonej dokumentacji nie wynika , aby na terenie przedsięwzięcia znajdowało się ujęcie wód podziemnych bądź obszary zbiorników wód śródlądowych.
    5. obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody:

      Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie poza obszarami objętymi ochroną na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, ze zm.). Najbliżej położone obszary Natura 2000 od terenów przeznaczonych pod inwestycję znajdują się w odległości:

      • ok. 4,6km. na północ od planowanej inwestycji -Ostoja Nadbużańska (PLH 140011);
      • ok. 9,5 km na północ od planowanej inwestycji -Dolina Dolnego Bugu (PLB 140001);

      Przedsięwzięcie z uwagi na skalę ,charakter i lokalizację nie będzie negatywnie wpływać na cele i przedmioty ochrony obszarów NATURA 2000 a także na integralność całej sieci Natura 2000.

    6. obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

      Z dokumentacji nie wynika, aby w miejscu realizacji inwestycji oraz w jej pobliżu występowały obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.

    7. obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

      Z przedstawionej dokumentacji nie wynika, aby inwestycja była realizowana na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne , kulturowe lub archeologiczne.

    8. gęstość zaludnienia:
      Gęstość zaludnienia na terenie gminy Platerów wynosi ok. 39,2 os./km²(wg GUS z2010 r)
    9. obszary przylegające do jezior: W rejonie inwestycji nie występują jeziora
    10. uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej:
      W rejonie realizacji przedsięwzięcia brak jest uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej
  3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważonego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt.1 i 2 wynikające z:
    1. zasięgu oddziaływania:- obszaru geograficznego i liczby ludności , na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:
      Na podstawie przedstawionej dokumentacji oraz skali przedsięwzięcia można stwierdzić ,że zasięg przestrzenny oddziaływania przedsięwzięcia ograniczy się do najbliższego otoczenia miejsca jego realizacji
    2. transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:
      Ze względu na rodzaj planowanej inwestycji oraz jej lokalizację nie wystąpi transgraniczne oddziaływanie na środowisko.
    3. wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:
      Informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia potwierdzają brak możliwości wystąpienia oddziaływań o znacznej wielkości lub złożoności. Z przedłożonej dokumentacji wynika ,że zarówno realizacja, jak i eksploatacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie będzie powodować negatywnego wpływu na stan środowiska.
    4. prawdopodobieństwa oddziaływania :
      Informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia potwierdzają wystąpienie oddziaływań na etapie realizacji .Oddziaływania te będą miały charakter krótkotrwały , lokalny zasięg oraz będą ograniczone przez zastosowanie odpowiedniej organizacji robót.
    5. czas trwania , częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

    Na podstawie przedstawionej dokumentacji można stwierdzić ,że oddziaływania powstające na etapie realizacji przedsięwzięcia będą krótkotrwałe i ustąpią po zakończeniu prac budowlanych. Czas trwania możliwego oddziaływania na środowisko na etapie eksploatacji będzie wynikał z okresu funkcjonowania inwestycji.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie nie służy stronom zażalenie.

 

Otrzymują :

  1. wnioskodawca
  2. strony wg wykazu
  3. tablica ogłoszeń w Urzędzie Gminy Platerów, sołectwa Ostromęczyn-Kolonia ,strona internetowa gminy Platerów www.platerow.com.pl
  4. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie
  5. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach
  6. a/a