Ćwiczenia "TOCZNA 2008"

W dniach 19 i 20 listopada na terenie naszej gminy odbyłt się ćwiczenia kryzysowe pod kryptonimem "TOCZNA 2008".

W pierwszym dniu ćwiczono między innymi obsady Stałych Dyżurów i ich zadania w Urzędzie Gminy. Drugi dzień był dniem nastawionym na ćwiczeniaq praktyczne. Na terenie naszej gminy przećwiczono epizod działań przy wycieku substancji ropopochodnej na rzece Toczna na granicy miejscowości Myszkowice i Zaborze.

Szczegółowy scenariusz ćwiczeń:

W dniu 20 listopada br. około godziny 10:45 po nieudanym manewrze wymijania dochodzi do wypadku drogowego, kieroweca samochodu cysterny zauważył, że przyczepa ciągnięta przez niego samochód ciężarowy odczepiła się i uderzyła w brzeg rowu melioracyjnego ulegając rozszczelnieniu. Niezwłocznie powiadomił PSK KP PSP w Łosicach. Do akcji wprowadzone zostają siły i środki z KP PSP Łosice w sile jednego zastępu a w następnej kolejności siły i środki z KSRG powiatu Łosice w sile czterech zastępów.

W ramach ćwiczeń straż miała za zadanie uwolnić poszkodowanych z samochodu osobowego, rozstawić zaporę z belek słomy na rzece, prowadzić rozpoznanie skażenia rzeki, zebranie substancji ropopochodnej z rzeki do przywiezionych beczek, wyciągnięcie i ustawienie przyczepy cysterny na drodze.